O nakladatelství
Dcera sestry je knižní nakladatelství
s inteligentním přesahem pro ženy
a muže, co milují ženy. Jeden až dva původní české knižní projekty do roka. Nekopírujeme, čekáme na nápad.
Cena: 308 Kč (běžná cena 358 Kč)
Kamila Hladká a řeholní sestry
Jsou tady již po staletí, v dějinách mnohokrát prokázaly velkou kuráž, stojí na nejnižším žebříčku církevní hierarchie, ale často vykonávají nejtěžší práci. Pečují o nemocné, pracují v nápravných zařízeních, sociálních službách a ve školách, pomáhají lidem na misiích, můžeme je označit za zakladatelky hospicové péče. Starají se o druhé bez ohledu na jejich víru, bohatství nebo jakoukoliv jinou příslušnost. Často jsou vázány mlčenlivostí. Žijí v ústraní. To, co někdo chápe jako svázanost, může jinému přinášet svobodu. Snad i z toho důvodu v dávné minulosti přicházely do řádu, aby získaly i vzdělání a nebyly jen hospodyněmi. Svou jinakost nikomu nenutí, nesou ji směle. Dneska jich u nás můžeme potkat už jen kolem tisíce. Málokdo nějakou osobně zná, vzbuzují v nás respekt a snad i strach.
Jaké je to nemít muže a dítě? Je jejich víra pevná, nebo o ni musí stále bojovat? Odkud rostou kořeny západní vzdělanosti a tradice? Lze zpřetrhat neblahé dědictví komunismu? Je možné vnitřní svobodu svázat a uzavřít do cely? Mají z něčeho strach? Je důležitější krása, nebo služba? Lze porozumět bez naslouchání? Co si myslí o společnosti včera, dnes a zítra? A jedí o půlnoci čokoládu?
Báli byste se zeptat?
Autorizované rozhovory se čtyřmi generacemi řeholních sester sledují každodenní život těchto žen v dobách komunistického Československa i v současnosti a přinášejí autentický vhled do jejich tichých, avšak výjimečných osudů.
Kniha vychází s doslovem Vojtěcha Vlčka, historika zabývajícího se pronásledováním katolické církve v Československu. Je doplněna dobovými materiály a fotografiemi Jana Cágy, držitele mnoha ocenění a několika Czech Press Photo.
Brzy po vydání se kniha dočkala rozhlasové adaptace, byla nominována na Cenu za nejlepší dokumentární knihu Ji.hlava a od roku 2022 je realizována stejnojmenná putovní výstava fotografií po českých klášterech.
Kamila Hladká (* 1981), absolventka doktorského studia Česká literatura na Univerzitě Palackého v Olomouci, literární dokumentaristka, knižní editorka, milovnice života a autorka knih Hornické vdovy (2019) a Sestry (2021). Za svou práci byla nominována na cenu Magnesia Litera a na Cenu za nejlepší dokumentární knihu Ji.hlava, obdržela Pamětní list rady města Karviné za mimořádný umělecký počin a Cenu za šíření dobrého jména Filozofické fakulty Univerzity Palackého, její dílo bylo adaptováno pro rozhlas jako četba na pokračování a získalo také svou divadelní podobu (Divadlo Jonáša Záborského Prešov), Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě hru připravuje. V roce 2022–2023 se fotografie z knihy Sestry dostaly k veřejnosti i prostřednictvím stejnojmenné putovní výstavy Jana Cágy.
Vojtěch Vlček (* 1976, Ostrava) je český historik zabývající se tematikou perzekuce příslušníků odboje, pronásledováním katolické církve v Československu za komunistické totality a zejména pak osudy řádů a řeholních kongregací a jejich představitelů. Působí na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a na gymnáziu v Ostravě-Hrabůvce.
Jan Cága (* 1976, Hodonín) je absolvent průmyslového designu na Vysokém učení technickém v Brně. Jako nezávislý fotograf se mimo jiné věnuje dlouhodobým projektům zkoumajícím stav současné společnosti. Získal řadu mezinárodních i českých ocenění, např. několik Czech Press Photo.
Doslov: Vojtěch Vlček
Fotografie: Jan Cága
Odpovědná redaktorka: Zuzana Zemanová
Edice: Literární dokument
Datum vydání: 28. května 2021
Formát: 120 x 195 mm
Vazba: Pevná s přebalem
Počet stran: 256
ISBN: 978-80-906559-4-2
Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to PDF Flipbook documentation.
Voňavka, rtěnka, sportovní oblečení… věci, které rovněž patří do života řádových sester. Něco o tom musím vědět, mám totiž sestru rovnou trojnásobnou: je moje vlastní, zdravotní a ještě k tomu řeholní. Proto mě těší, že tato kniha je důkazem toho, že ti, pro někoho i v dnešní době podivíni, žijící zasvěceným životem, jsou v prvé řadě obyčejnými lidmi.
Zbigniew Czendlik, římskokatolický kněz
Kniha boří stereotypy a mýtus o sestře řeholnici, která jen celý den chodí se sepnutýma rukama a zpívá nábožné písně. Pracovitost, odvaha vydat se do neznáma nebo upřímnost, s jakou sestry mluví o svých pochybnostech, slabostech… je až odzbrojující.
Magdalena Hrabalíková, nezávislé knihkupectví
https://www.upol.cz/nc/kalendar/akce/clanek/jan-caga-sestry/
https://olomouc.rozhlas.cz/kamila-hladka-sestry-sest-pribehu-ze-zivota-radovych-sester-8684700
https://www.volafka.sk/rozhovory/kamila-hladk
https://www.dokrevue.cz/clanky/zasadni-letosni-dokumenty-a-knihy
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1098528273-krestansky-magazin/321298380040011/
https://www.audiolibrix.com/cs/Podcast/Episode/373481/kamila-hladka-sestry
https://www.sdb.cz/magazin/citila-jsem-ze-se-musim-rozhodnout/
https://www.setkani.org/fileadmin/img/80/2021p.pdf
https://novaplus.nova.cz/porad/snidane-s-novou/epizoda/75253-13-7-2021
https://brno.rozhlas.cz/dulezita-je-vzajemna-ucta-rika-autorka-knihy-sestry-kamila-hladka-8509485
https://www.dokrevue.cz/clanky/o-reholnich-sestrach-a-naslouchani
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097206490-udalosti-v-kulture/221411000120528/
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/321291310030010/video/843317
http://www.h7o.cz/prihranici-neutesene-pritom-nadherne-vznesene/